کانادا

کشور کانادا به نسبت کشورهای اروپایی، سخت‌گیری کمتری در خصوص صدور ویزاهای توریستی دارد؛ اما لازم به یادآوری است رعایت نکات ظریف قانونی وجمع آوری و ارائه مدارک مورد نیاز سفارت کانادا برای اخذ ویزا و وقت سفارت بسیار مهم می باشد. پس  بهتر است که گردشگران با اطلاع کامل از شرایط و ضوابط دریافت ویزای این کشور، مسیر ساده تری را طی کنند. همچنین بهتر است به این نکته توجه کنید که دولت کانادا، به مانند کشورهای اروپایی، اهمیت زیادی برای گردش مالی مناسب و برخورداری از بیزینس شخصی قائل است و علاقمند به پذیرش گردشگرانی‌ است که دارای شرایط اقتصادی مناسب تر نسبت به افراد دیگر می باشند. شرایط سیاسی و اقتصادی کشور گردشگر هم از دیگر عواملی ا‌ست که در دریافت ویزای کانادا به شدت تأثیر است. برخلاف سال‌های گذشته که شرایط نامناسب ایران،سفر به کانادا را برای ایرانیان به نوعی سخت کرده بود، چند سالی ا‌ست که دولت کانادا دوباره شرایط را برای حضور ایرانیان مهیا کرده است تا گردشگران ایرانی بتوانند از این کشور پهناور دیدن کنند و یا به دیدارعزیزانشان بروند.

کانادا منابع طبیعی فراوانی دارد. آب و هوای آن سرد و در بیشتر نقاط قطبی است. البته آب و هوا در بخش جنوب غربی، جایی که شهر ونکوور در آن قرار دارد، معتدل است. آبشار نیاگارا، پهناورترین آبشار جهان هم در مرز این کشور با ایالات متحده قرار دارد.

این کشور تا سال ۱۷۱۳ مستعمره فرانسه بود. در این سال انگلیس کنترل آن را در دست گرفت. در یکم جولای 1867 کانادا به استقلال رسید. این کشور عضو کشورهای هم سود (مشترک‌المنافع) است. کنفدراسیون کانادا، زیر تشریفات سلطنت مشروطه مرتبط با پادشاهی متحده اداره می‌شود.

اطلاعاتی درباره قانون مهاجرت به کشور کانادا

قانون مهاجرت کانادا نام دارد که به اختصار IRPA خوانده می شود. آخرین نسخه این قانون در سال ۲۰۰۱ میلادی تصویب و طی سال های گذشته دستخوش تغییرات فراوانی شده است. قانون مهاجرت کانادا در مجموع ۲۷۵ ماده دارد.

این قانون توسط مجلس کانادا تدوین و تصویب شده است و تغییراتی که در آن اعمال می شود نیز به وسیله مجلس کانادا Parliament انجام خواهد شد. قانون مهاجرت کانادا باید همگام با قانون اساسی ۱۸۶۷ کانادا و قانون اساسی ۱۹۸۲ این کشور باشد. قانون مهاجرت کانادا به اداره مهاجرت کانادا IRCC اجازه می دهد که یک سری آئین نامه براساس این قانون تصویب کند و به اجرا دربیاورد. این آئین نامه ها به اختصار یا IRPR نام دارند. نسخه فعلی IRPR در مجموع ۳۶۵ ماده دارد. این ماده ها طی سال های گذشته تغییرات متعددی کرده اند. آئین نامه های مهاجرتی نمی توانند در جهت خلاف قانون IRPA یا قوانین اساسی کانادا عمل کنند. اداره مهاجرت کانادا علاوه بر قانون مهاجرت کانادا و آیئن نامه های مهاجرتی کانادا اجازه دارد از یک سری دستورالعمل هم استفاده کند ، این دستورالعمل ها باید همگام با آئین نامه های مهاجرتی IRPR، قانون مهاجرت IRPA و قانون اساسی ۱۸۶۷ و ۱۹۸۲ باشند. اداره مهاجرت کانادا IRCC سیاست گذار و تصمیم گیرنده در خصوص مسایل مهاجرتی است، اما پلیس مهاجرتی کانادا اداره گمرکات این کشور CBSA است. سازمان CBSA هم تابع همه قوانینی است که در بالا آمد. منتها برخی از دستورالعمل های آن توسط وزیر امنیت عمومی کانادا صادر می شود نه وزیر مهاجرت کانادا.

انواع ویزای توریستی کانادا

 1. ویزای یکبار ورود (Single Entry)
 2. ویزای چندبار ورود (Multiple Entry)

درخواست ویزا

چنانچه برای تحصیل، کار، گردش یا ملاقات بستگان خود قصد سفر به کانادا را دارید، برای دریافت ویزا ابتدا باید فرم مربوطه را (در قسمت تعرفه ها ) کامل و دقیق پر کنید. انجام این کار تنها چند دقیقه طول خواهد کشید. از جمله اطلاعات مهم درخواست شده در فرم می‌توان به کشور صادر کننده گذرنامه متقاضی، ملیت متقاضی، شماره گذرنامه، مشخصات کامل متقاضی (نام، تاریخ تولد، محل تولد و تاریخ صدور گذرنامه). سایر اطلاعات نیز مربوط به ویژگی‌های ظاهری، تمکن مالی و اطلاعات سفر است.

مدارک لازم برای صدور ویزای کانادا

 1. گذرنامه دارای اعتبار  (حداقل ۶ ماهبه انضمام کلیه پاسپورت های قدیمی که در آن ها ویزا درج شده است.
 2. یک  قطعه عکس 3.5*4.5 با زمینه سفید.
 3. ترجمه شناسنامه و کارت ملی.
 4. ترجمه سند ازدواج در صورت همراهی همسر.
 5. ترجمه گواهی اشتغال به تحصیل در صورت همراهی فرزندان.
 6. تکمیل فرم اطلاعات فردی و خانوادگی
 7. مدارک مالی شامل نامه تمکن بانک به زبان انگلیسی و ممهور به مهر امور بین المللی بانک به همراه گردش چهار ماهه ی حساب که نشان دهنده ی میزان درآمد ماهیانه ی متقاضی باشد.
 8. ترجمه اسناد ملکی.
 9. مدارک شغلی برای کارمندان : گواهی اشتغال به کار به زبان انگلیسی روی سربرگ شرکت (با ذکر تاریخ شروع به کار ، عنوان شغلی و درآمد سالیانه ،نام مدیر یا سوپروایزر ، و مدت موافقت شده با مرخصی ) ، ترجمه فیش حقوقی دوماه آخر، ترجمه لیست بیمه دوماه آخر و ترجمه ی حکم کارگزینی .

  کارفرمایان : ترجمه ی (آگهی تاسیس)،(آگهی تغییرات)،(اگهی تصمیمات) شرکت در روزنامه رسمی، ترجمه لیست بیمه و فیش حقوقی دوماه آخر کارمندان، ترجمه ی آخرین لیست مالیاتی پرداخت شده، نامه تمکن بانک شرکت و ریزپرینت 4 ماه آخر به لاتین.

  تجار : ترجمه کارت بازرگانی، گواهی اتاق بازرگانی، ترجمه آخرین لیست مالیاتی پرداخت شده، ترجمه لیست پرداخت بیمه.

  پزشکان : ترجمه پروانه ی دایم تجارت، کارت نظام پزشکی، ترچمه پروانه مطب، ترجمه آخرین لیست مالیاتی پرداخت شده و ترجمه لیست پرداخت بیمه.

  مهندسان : ترجمه ی پروانه نظام مهندسی یا جواز ساخت.

  کارخانه داران یا صاحبان مشاغل آزاد : ترجمه پروانه ی بهره برداری، ترجمه جواز کسب، ترجمه آخرین لیست مالیاتی پرداخت شده و ترجمه لیست پرداخت بیمه.

  بازنشستگان : ترجمه حکم بازنشستگی و ترجمه فیش حقوقی دوماه آخر بازنشستگی (در صورت افزایش حقوق، ترجمه حکم افزایش حقوق بازنشستگی ارايه شود).

 10. دعوت نامه ، شامل مشخصات کامل دعوت کننده و متقاضی، نسبت،دلیل سفر متقاضی،آدرس و تلفن،مدت زمان اقامت،و هرگونه موارد مرتبط دیگر (دعوتنامه بعد از تنظیم باید به مهر و امضای دفتر ثبت (Notary Public) برسد).

  مدارک فرد دعوت کننده : ارايه کارت شهروندی (Canadian Citizenship Card) ، پاسپورت کانادایی، شناسنامه کانادایی(Canadian Birth Certificate)، یا کارت اقامت (PR CARD) از سوی فرد دعوت کننده الزامی می باشد.همچنین، سایر مدارک فرد دعوت کننده، شامل گواهی اشتغال به کار، نامه ی بانک،برگه مالیاتی (Notice of Assessment)، و فرم های T4 یا T1 تاثیر بسیار زیادی روی نتیجه ی درخواست ویزای فرد دعوت شونده دارند.

  در صورت نداشتن دعوت نامه ، ارایه ی رزرو هتل و شرح برنامه سفر به همراه رزرو بلیط رفت و برگشت کانادا الزامی می باشد.

 11. ترجمه رضایت نامه محضری برای همراهی فرزندانی که بدون یکی از والدین قصد سفر دارند.رضایت نامه باید از سوی کسی باشد که آنها را همراهی نمی کند.

 

از تاریخ اول دسامبر سال ۲۰۱۱، والدین، پدربزرگ و مادربزرگ شهروندان کانادا می‌توانند از «سوپر ویزا» برای سفر به کانادا استفاده کنند. این ویزا تا دو سال دارای اعتبار بوده و این افراد می‌توانند بدون نیاز به درخواست مجدد ویزا، تا پایان اعتبار آن بارها به کانادا سفر کنند. حداکثر مدت اقامت با ویزای توریستی در کانادا به مدت ۶ ماه است.

از تاریخ ۱۱ دسامبر سال ۲۰۱۳، کلیه شهروندان ایرانی متقاضی ویزا ملزم به ارائه داده‌های بیومتریک از قبیل عکس و اثر انگشت می باشند.

همچنین، با توجه به زمان‌بر بودن مراحل صدور ویزا توصیه می‌شود تا متقاضیان حداقل سه ماه پیش از موعد خروج از کشور (زمان سفر) اقدام به ارائه درخواست خود به همراه مدارک مورد نیاز برای صدور ویزا کنند.

عوامل ریجکت ویزای توریستی کانادا:

نداشتن بودجه کافی برای پرداخت هزینه های سفر
ضعیف بودن شرایط مالی فرد دعوت کننده شما
هدف از سفر برای آفیسر قانع کننده نباشد و او بر این عقیده باشد که شما قصد اقامت بلند مدت در کانادا را دارید
سابقه سفرهای قبلی شما
نداشتن برنامه درست و مشخص برای سفر
عدم ارسال درست و کامل مدارک و فرم ها
پیوند های شما با کشور مبدا

لطفا دقت کنید

اقدام برای ویزای کانادا ، یک فرآیند کاملا حرفه ای بوده و در صورتی که خودتان اقدام کنید و یا از افراد غیر متخصص کمک بگیرید احتمال اشتباه در تنظیم مدارک و نهایتا ریجکت شدن درخواست شما، توسط سفارت افزایش می یابد. اگر فریب افراد مدعی ” ویزای تضمینی ” را بخورید ، این قبیل افراد برای آنکه مجبور به برگرداندن مبالغ دریافتی نشوند ، مبادرت به مدرک سازی می کنند.

این کار بسیار خطرناک است زیرا مدرکی که از سوی شما ارائه می گردد ، در سیستم اداره مهاجرت کانادا ثبت می شود و ممکن است پرونده شما را تا سال های سال سیاه کند ، زیرا در این قبیل موارد ، مسافر از مدارک شاخته شده توسط افراد سود جو ، بی اطلاع است و اگر در آینده بخواهد اقدام به اخذ ویزای مهاجرتی نماید ، کل مراحل زندگی وی از سن ۱۸ سالگی تاکنون مورد بررسی قرار گرفته و مدارک لازم از وی مطالبه می شود که در قالب موارد ، مدارک ارائه شده با مدارک ساختگی برای ویزای توریستی منطبق نبوده و از نظر اداره مهاجرت ، ”  اظهار خلاف واقع ” صورت گرفته ، که این امر می تواند پرونده ی مهاجرتی شما را با مشکل مواجه کند. به همین دلیل باید از این قبیل افراد دوری کنید زیرا ادعای ایشان یا از روی نا آگاهی است یا از روی سوء نیت ، که در هر دو صورت مشکل سازخواهد بود.

تجربه به ما نشان داده که در بسیاری از موارد ریجکت شدن متقاضیان کانادا، به ناقص بودن مدارک یا درست ارائه نکردن آن بر می گردد ، کارشناسان ما با توجه به تجربه فراوان ، در بسیاری از موارد با ارائه مدارک تکمیلی یا توضیحات  مربوط به نقاط ضعف پرونده، افسر مسئول پرونده را متقاعد نموده اند که پرونده متقاضی را مجددا مورد باز بینی قرار دهد و نهایتا ویزای مسافر صادر گردیده است.

وجود دعوتنامه چه کمکی به شما می کند ؟

معمولاً لازم است برای دوستان یا اقوام خود که قصد مسافرت به کانادا دارند دعوتنامه ارسال کنید. دعوتنامه  می تواند در موارد زیر به کار بیاید.

برای کسانی که جهت مسافرت به کانادا به ویزا TRV نیاز دارند
برای کسانی که برای مسافرت به کانادا به eTA نیاز دارند
برای کسانی که برای مسافرت به کانادا نه به ویزا TRV نیاز دارند و نه eTA
دعوتنامه برای کسانی که نیاز به ویزای توریستی TRV ندارند

به طور معمول کسانی که نیاز به ویزای توریستی ندارند، نیازی هم به دعوتنامه ندارند. با این حال دعوتنامه گاه به گاه می تواند مفید واقع شود. مثلاً اگر در مرز از مسافر سوال شود که به چه دلیل به کانادا آمده است ارائه دعوتنامه پاسخ خیلی از سوالات افسر مرزی BSO را خواهد داد و ممکن است جلوی سوال و جواب های بیشتر و دردسرهای احتمالی را بگیرد.

دعوتنامه برای کسانی که نیاز به ویزای توریستی TRV دارند :

به صورت پیش فرض اغلب کسانی که برای مسافرت به کانادا به ویزای توریستی TRV نیاز دارند باید دعوتنامه داشته باشند. وقتی کسی به کانادا مسافرت می کند و ویزای توریستی (ویزای گردشگری) نیاز دارد باید سه مورد زیر را به افسر مهاجرت نشان بدهد.

به چه دلیل به کانادا مسافر می کند
آیا به امکانات مالی کافی برای مسافرت خود دسترسی دارد
آیا پس از پایان سفر خود و پیش از ابطال ویزای توریستی خود خاک کانادا را ترک می کند
دعوتنامه برای اثبات مورد اول کمک بسیار بزرگی خواهد بود و می تواند تا حدودی به مورد دوم هم کمک کند. بیشتر مواقع افسر مهاجرت به طور مشخص از شما می خواهد که حتما دعوتنامه ارسال کنید.

محتوای دعوتنامه چیست ؟

ساختار خاصی برای دعوتنامه ها وجود ندارد ولی انتظار می رود که دعوتنامه اطلاعات زیر را شامل شود.

مشخصات فرد دعوت کننده شامل نام کامل، وضعیت اقامت در کانادا، آدرس و تلفن
مشخصات فرد مسافر و ارتباط او با فرد دعوت کننده
امکانات مالی که برای سفر مسافر پیش بینی شده است
دقت داشته باشید که دعوتنامه یک متن رسمی است که برای یک مأمور دولت کانادا (افسر مهاجرت) نوشته می شود ، بنابراین در تهیه این متن دقت لازم به عمل آورید.

اگر به هر دلیلی و در هر زمانی درخواست ویزای شما ریجکت شده است، نگران نباشید.

آژانس مسافرتی و گردشگری آناهید پرواز با تجربه بسیار زیاد در ارتباط با ویزای کانادا آماده کمک و خدمت رسانی به شما می باشد.

سفارت ایران در کانادا

در حال حاضر سفارت ایران در کانادا تعطیل است و هیچگونه فعالیتی ندارد.

سفارت کانادا

در حال حاضر سفارت کانادا در ایران تعطیل است و هیچگونه فعالیتی از قبیل صدور ویزا ندارد.

عنوان تور
توضیحات خدمات قیمت مسافر قیمت همکار واحد پول
ویزای عادی وقت انگشت نکاری + پر کردن فرم های سفارت + واریزی های سفارت +واچر + بلیط +اسکن مدارک 290 270 دلار
ویزای تضمینی وقت انگشت نکاری + پر کردن فرم های سفارت + واریزی های سفارت + واچر + بلیط + اسکن مدارک + دعوت نامه توریستی 900 850 دلار