فرانسه

فرانسه با عنوان رسمی جمهوری فرانسه یکی از کشورهای واقع شده در قاره اروپای غربی می‌باشد. فرانسه یکی از سه کشوری است که دارای سواحلی هم در دریای مدیترانه و نیز اقیانوس اطلس می‌ باشد . به دلیل شکل نقشهٔ این کشور، در زبان فرانسوی به آن لقب) شش‌ ضلعی) داده‌ اند.

در زمینهٔ استانداردهای بین‌المللی، فرانسه را می‌ توان از کشورهای پیشرو دانست. استانداردهای بالای زندگی، تحصیلات، سلامت، امید به زندگی، آزادی و شاخص بالای توسعه انسانی فرانسه را از جمله کشورهای ایده‌ آل برای زندگی معرفی می‌ کرده است. فرانسه همچنین از کشورهای مؤسس سازمان ملل متحد بوده و یکی از پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل نیز می‌ باشد. این کشورهمچنین در چندین گروه و نهاد بین‌ المللی دیگر چون گروه هشت، گروه بیست، ناتو، سازمان همکاری اقتصادی و توسعه، سازمان تجارت جهانی و اتحادیهٔ لاتین عضویت دارد. این کشور همچنین از کشورهای پیشرو در تأسیس اتحادیهٔ اروپا بوده‌ است.

فرانسه از شمال شرقی، شرق و جنوب غربی دارای مرزهای مشترک با کشور بلژیک، لوکزامبورگ، آلمان، سوئیس، ایتالیا، موناکو، اسپانیا و آندورا است. خاک کشور فرانسه در اروپا شامل مساحتی به مقیاس ۵۴۷٫۰۳۰ کیلومترمربعی می‌شود که با این شمار، فرانسه بزرگ‌ ترین کشور در بین اعضای اتحادیه اروپا، از دید مساحت خاکی است. فرانسه همچنین دارای جاذبه‌های طبیعی بسیاری همچون جاذبه‌های ساحلی در مناطق شمالی و غربی و مناظر کوهستانی عمدتاً مربوط به رشته‌کوه‌های آلپ در بخش شرقی است.

بخش‌های شمالی و شمال شرقی فرانسه دارای آب‌ وهوای معتدل است. بخش‌های جنوبی نیز آب‌ وهوای مدیترانه‌ ای دارند. بخش‌های غربی فرانسه دارای اقلیم اقیانوسی است که یعنی این مناطق دارای میزان بارش بالایی بوده و زمستان‌هایی معتدل و تابستان‌هایی گرم را تجربه می‌کنند. غرب این کشور داری آب و هوای کوهستانی است. سایر مناطق نیز معمولاً از تابستان‌ هایی گرم و گاهی طوفانی و زمستان‌هایی سرد برخور دارند.

فرانسه در سال ۲۰۱۳ با ۸۴٫۷ میلیون گردشگر خارجی محبوب‌ ترین مقصد گردشگری جهان و سومین کشور پردرآمد گردشگری نام گرفتدر سال ۲۰۰۶، ۷۹٫۱ میلیون نفر گردشگر به فرانسه سفر کرده‌اند که این تعداد بیشترین در میان کشورهای جهان به حساب می آید. درآمد فرانسه از این شمار گردشگر برابر ۴۶٫۳ میلیارد دلار بوده‌ است که با ۷۰ میلیون گردشگر در سال ۱۹۹۸ نیز، فرانسه اولین کشور توریستی جهان، بالاتر از اسپانیا، آمریکا، ایتالیا، انگلستان، چین و مکزیک قرار گرفته ‌بود.

انواع ویزا کشور فرانسه

ویزا کوتاه مدت

 1. سفر تجاری یا ماموریت
 2. سفر شخصی و یا جهانگردی
 3. تحصیلات
 4. دیدار خانواده
 5. سایر

ویزا بلند مدت

 1. دانشجویی
 2. بازدید کننده
 3. اعضای خانواده فرانسوی
 4. علمی
 5. بازگشت

نحوه و شرایط دریافت ویزای کشور فرانسه

اولین مرحله برای درخواست روادید هر کشوری، پر کردن فرم تقاضای روادید است. این فرم را می‌توان از بخش روادید سفارت فرانسه یا از طریق وب‌سایت سفارت تهیه کرد. اگر خانوادگی سفر می‌کنید، برای هرکدام از اعضا باید فرم جداگانه‌ ای پر شود. تهیه مدارک مورد درخواست سفارت که در قسمت مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای فرانسه لحاظ شده و مرحله سوم زمان مصاحبه می‌رسد. خواست وقت ملاقات برای مصاحبه از طریق وبسایت سفارت انجام می‌شود و متقاضی باید بعد از ثبت درخواست خود، نسخه چاپ شده صفحه مورد نظر را به همراه سایر مدارک در روز ملاقات به همراه داشته باشد. مطابق اطلاعیه جدید سفارت فرانسه، از تاریخ ۱۷ خرداد ۱۳۹۵، تنظیم وقت جهت درخواست روادید فقط از طریق ایمیل انجام می‌شود. برای این کار بهتر است تا ۳ ماه پیش از موعد سفر اقدام به دریافت ویزا کنید.

البته اخذ ویزای توریستی فرانسه کشور فرانسه با فراهم آوردن مدارک متعددی میسر است. به صورت کلی برای اخذ ویزای توریستی هر یک از کشورها، فرد متقاضی می‌بایست کنسولگری و یا سفارت کشور مورد نظر را متقاعد سازد که پس از ورود فرد به کشور مورد نظر، فرد به طور حتمی به کشور خود باز خواهد گشت؛ زیرا برخی افراد با اخذ ویزای توریستی دیگر کشورها، قصد در ورود به کشور مورد نظر و اخذ اقامت آن کشور را دارند.

کشور فرانسه عضو اتحاد شنگن می باشد و برای سفر به فرانسه نیاز به ویزا شنگن دارید . حضور فرد متقاضی جهت انگشت نگاری و مصاحبه در روز تعیین شده از طرف سفارت الزامی می باشد .فضای شنگن شامل 25 کشور اروپائی است.

در حال حاضر 22 کشور آنها عضو اتحادیه اروپا هستند: آلمان،اتریش،بلژیک،دانمارک،اسپانیا،استونی،فنلاند، فرانسه (بعنوان کشور اروپایی بجز سرزمینهای وابسته)، یونان، مجارستان، ایتالیا، لتونی، لیتوانی،لوکزامبورگ،مالت، هلند(بعنوان کشور اروپایی بجز سرزمینهای وابسته)، لهستان، پرتغال، جمهوری چک،اسلوواکی،اسلوونی و سوئد) که کاملاً شرایط مربوط به اخذ شنگن را اعمال می نمایند.

نروژ، ایسلند و سوئیس نیز هرچند که عضو اتحادیه اروپا نمی باشند، دقیقا همان شرایط مربوط به اخذ شنگن را اعمال می نمایند.

صرف داشتن ویزا در گذرنامه ضمانتی برای ورود به منطقه شنگن ایجاد نمی کند.

تصمیم گیری در این مورد در صلاحیت پلیس مرزی قرار گرفته است که طبق مفاد مقررات مرزی شنگن (بند 5 دستور العمل کمیسیون اروپا شماره 2006/562) می تواند خواستار ارائه مدارک زیر شود:

 1. مدرک مربوط به محل اسکان در طی سفر(دعوتنامه یارزرو هتل(
 2. مدارک مربوط به برنامه مسیر رفت و برگشت (بلیط هواپیما(
 3. مدارکی که نشانگر منابع مالی کافی متناسب با مدت سفر مورد نظر در فرانسه است .

توجه: امکان دارد که پلیس مرزی فرودگاه از شما بخواهد که مدارکی را که به کنسولگری تحویل داده اید مجددٲ ارائه دهید. عدم امکان ارائه مدارک فوق، می تواند منجر به ممانعت از ورود شما به خاک فرانسه گردد، حتی اگر روادید مربوطه را دریافت کرده باشید.

ویزای اقامت

هر گونه اقامت بیش از 3 ماه متوالی در فرانسه، مشمول روند خاصی است که جزیی از توافق نامه شنگن محسوب نمیشود.

دو نوع ویزای اقامت وجود دارد:

 1. ویزای اقامت جهت اقامت موقت متوالی بیش از 3 ماه و سپس بازگشت به ایران( به عنوان مثال، کارآموزان و یا دانشجویان(
 2. ویزای اقامت جهت سکونت قطعی در فرانسه (به عنوان مثال،اقامتِ اتباع ایرانی که همسر فرانسوی دارند(

مدارک مورد نیاز جهت دریافت ویزا فرانسه

 1. اصل پاسپورت با اعتبار حداقل 3 ماه بیشتز از تاریخ ویزا درخواستی  .
 2. فرم درخواست ویزا .
 3. کارت ملی و شناسنامه .
 4.   2  قطعه عکس رنگی 6 در 4 رنگی با پس زمینه سفید بدون روتوش .
 5. در صورتی که قبلا ویزا شنگن و یا ویزا کشور معتبر دیگری دریافت کرده اید کپی از آنها و مهرهای ورود و خروج .
 6. نامه تمکن مالی و گردش 6 ماه آخر سپرده بانکی .
 7. گواهی اشتغال به کار که در آن تاریخ استخدام - سمت - میزان حقوق و مرخصی ذکر شده باشد به همراه فیش حقوقی . ( برای کارمنداگ و کارگران(.
 8. پروانه کسب و یا ثبت شرکت و یا کارت بازرگانی . ( برای صاحبان مشاغل(.
 9. گواهی بازنشستگی ( برای افراد بازنشسته(.
 10. گواهی اشتغال به تحصیل ( برای دانشجویان(.
 11. بیمه مسافرتی .
 12. سند مالکیت ( در صورت وجود(.

توجه: تمامی مدارک به زبان انگلیسی و یا فرانسه ترجمه گردد. مهر دارالترجمه برای سفارت کافی می باشد و احتیاجی به تاییدیه دادگستری نیست.

سفارت ایران در فرانسه

سفارت ایران در فرانسه
Ambassade de la republique Islamique d iran a Paris 4avenue d iena 75116 PARIS
کد کشور و محل : 0033
تلفن نمایندگی : 0140697900
پست الکترنیک سفیر  : ambassadeur@amb-iran.fr
پست الکترونیک کنسول  : consul@amb-iran.fr
آدرس سایت سفارت  :  paris.mfa.ir

 

سفارت فرانسه

سفارت فرانسه در تهران

تهران خیابان  خیابان نوفل لوشاتو، پلاک ۶۴-۶۶

تلفن سفارت فرانسه: ۶۴۰۹۴۰۰۰

فکس سفارت فرانسه: ۶۴۰۹۴۰۹۲ - ۶۴۰۹۴۰۹۳

ساعات کاری سفارت فرانسه: یکشنبه تا پنجشنبه

توضیحات خدمات قیمت مسافر قیمت همکار واحد پول
وقت سفارت توریستی گرفتن وقت سفارت 300,000 250,000 تومان
وقت سفارت تجاری گرفتن وقت سفارت 300,000 250,000 تومان
ویزا توریستی گرفتن وقت سفارت +پر کردن فرم های سفارت+ واچر + بیمه مسافرتی + مشاوره + بلیط 700,000 600,000 تومان
ویزا تجاری گرفتن وقت سفارت +پر کردن فرم های سفارت+ واچر + بیمه مسافرتی + مشاوره + بلیط 700,000 600,000 تومان